Продължаваме поредицата с възможните разпределения спрямо наличното пространство. В предната статия разгледахме историческия пример на Франкфуртската кухня, която представя кухнята като отделна стая, често отделяна и със стъклени стени - но все пак отделена.

В съвременните планировки все по-често виждаме как кухненския кът е част от дневната зона и функции се преплитат. Това налага и развитието на нови видове абсорбатори и кухненско обзавеждане, което или се вгражда изцяло, или е видимо, но дизайнерски издържано. Кухнята е видима и потвърждаваща естетиката на жилището. 

Бегло ще споменем само и възможностите тя да бъде подвижна и част от градината, което показахме в статията Уют в края на лятото.

И връщайки се в интериора, нека започнем класификацията. При проектирането освен естетиката се взима предвид и функционалното време за обхождане и правилно подреждане на действията както се и използват в реалния живот.

  • линейна кухня


Не е най-оптималното разположение и често се съчетава с остров, но някои пространства просто не позволяват повече. Могат да се получат приятни и функционални решения. Такъв тип кухни често се затварят изцяло - вижте последната точка "невидимата кухня".


  • Г-образна кухня

Често се съчетава с трапезна маса в зоната, която може да използва и за допълнителен помощен плот. 

  • П-образна кухня